دانلود پایان نامه ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌ها با استفاده از روش‌های غیرپارامتری

نوع فایل :ورد (ِdocx) | حجم:۵۱۴کیلوبایت (rar) | تعداد صفحات : ۸۴| قیمت : ۳۰۰۰ تومان

چکیده:مسأله اصلی تحقیق: ارزیابی عملکرد سازمان‌ها در جهت‌گیری تصمیمات استراتژیک آتی آن‌ها نقش اساسی دارد و به دلیل اهمیت این موضوع، تحقیق حاضر به آن می‌پردازد.هدف اصلی تحقیق: هدف این تحقیق ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌ها  با استفاده از روش‌های غیرپارامتری(تحلیل پوششی داده‌ها) در بانک کشاورزی استان اردبیل می‌باشد.سؤال اصلی تحقیق: تا چه اندازه عملکرد نسبی بانک‌‌های کشاورزی در استان اردبیل را می‌توان با استفاده از تکنیک غیرپارامتری تحلیل پوششی داده‌ها اندازه‌گیری کرد.متغیرهای اصلی تحقیق: در این تحقیق نسبته ای مالی و متغیرها برای ارزیابی عملکرد شامل نقدينگي، ساختار دارايي، سودآوري، كفايت سرمايه است. روش تحقیق: در اين تحقيق از روش تحليل پوششي داده‌ها، از مدل تركيبيDEA- TOPSIS  براي ارزيابي كارايي مالي شعب بانك‌ها و رتبه‌بندي آن‌ها استفاده شده است. اين روش از دو واحد تصميم‌گيري مجازي A واحد تصميم‌گيري و i واحد تصميم‌گيري، براي تعيين بهترين و بدترين ميزان كارايي نسبي هر واحد تصميم‌گيري استفاده خواهيم كرد. از دو مقدار به دست آمده براي كارايي، به كمك روش TOPSIS برای ايجاد يك شاخص به نام نزديكي نسبي(RC) به I واحد تصميم‌گيري استفاده مي‌كنيم. این تحقیق از نظر هدف یا ماهیت کاربردی است. روش گردآوری داده‌ها به صورت اسناد کاوی بوده است.جامعه آماری: حجم جامعه آماری این تحقیق جامعه آماري در اين پژوهش، شامل شعب بانک کشاورزی استان اردبیل است.  روش جمع‌آوری داده‌ها: داده‌های خام مورد نیاز این تحقیق از طریق مراجعه به گزارش‌های مالی شعب بانک کشاورزی اردبیل و از طریق بانک‌‌های اطلاعاتی مربوط به اطلاعات بازار سرمایه استخراج می‌گردد.روش تجزیه و تحلیل اطلاعات: روش تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از تحلیل‌های توصیفی برنامه‌ریزی ریاضی است. اجرای مدل‌ها از طریق نرم‌افزار LINGO صورت خواهد گرفت.

۱-۱- مقدمه

شرکت‌ها دارای منابعی هستند که برای عملکرد مالی قوی و مزیت رقابتی حیاتی هستند. نخستین نوع از این منابع دارایی‌های مشهود چون اموال، ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های فیزیکی دارای جانشین هستند که می‌توانند به آسانی در بازارهای آزاد، خرید و فروش شوند. نوع دوم دارایی‌های نامشهود، باارزش، کمیاب، بدون جانشین و استراتژیکی هستند که برای ایجاد مزیت رقابتی و عملکرد مالی برتر، توانا هستند(نمازی و ابراهیمی، ۱۳۹۰).از طرفی، توسعه اطلاعات و پیشرفت سریع فناوری در دهه اخیر تحولی عظیم در تمام جنبه‌های زندگی و فعالیت‌های بشر ایجاد کرده و باعث حرکت به سمت اقتصاد دانش‌محور و منجر به تغییر پارادایم حاکم بر اقتصاد صنعتی شده است(همتی و همکاران، ۱۳۸۹).مدیران باید از صورت‌هاي مالي بانک‌‌ها و شركت‌ها آگاهي داشته باشند تا بتوانند آينده بانک‌‌ها و شركت‌ها را پيش‌بيني و تصميمات آگاهانه‌اي اتخاذ كنند. پس شناسايي و ارزش‌گذاري درست و صحيح صورت‌هاي مالي بانک‌‌ها و شركت‌ها هم براي مديران و هم براي استفاده‌كنندگان از صورت‌هاي مالي امري ضروري مي‌باشد كه روز به روز بر اهميت آن افزوده مي‌شود(رحیمیان و همکاران، ۱۳۹۱).

۱-۲- بیان مسأله

ارزیابی عملکرد سازمان‌ها در جهت‌گیری تصمیمات استراتژیک آتی آن‌ها نقش اساسی دارد(بحیرایی، ۱۳۹۱).امروزه شرکت‌ها با رقابت قوی‌تری نسبت به گذشته مواجه‌اند و عملکرد مالی هدف اصلی هر نهادی است. پس هر سازمانی می‌خواهد با روش‌های مختلف عملکرد مالی خود را افزایش دهد(احمدخان و همکاران[۱]، ۲۰۱۲).در سال‌های اخیر، مزیت رقابتی محور استراتژی‌های رقابتی قرار گرفته است. شرکت‌ها برای بهبود عملکرد و مقابله با رقبا، باید دارای مزایای رقابتی باشند تا بتوانند در شرایط پیچیده، عملکردی برتر داشته و خود را در بازارها حفظ نمایند. بنابر دیدگاه مبتنی بر منابع، عملکرد برتر شرکت‌ها می‌تواند از منابع منحصر به فرد آن‌ها، یکپارچگی منابع و یا توانایی پاسخگویی به محیط ناشی شود. بر اساس این دیدگاه، تفاوت عملکرد شرکت‌ها به دلیل این است که سازمان‌های موفق دارای منابع استراتژیکی(فیزیکی، انسانی و سازمانی) هستند که رقبای آن‌ها فاقد آن منابعند.بانك‌هاي تجاري و تخصصی موسسات مالي هستند كه وجوه راكد مردم را جمع‌آوري كرده و به تجار، صاحبان صنايع و ساير متقاضيان تسهيلات اعطاء مي‌كنند. در واقع، بانك با عمليات خود موجبات انتقال منابع را از اشخاصي كه به علل مختلف مانند: فقدان دانش و تخصص، كمبود سرمايه و ترس از ريسك سرمايه‌گذاري، نمي‌خواهند يا نمي‌توانند در فعاليت‌هاي اقتصادي مشاركت نمايند، به اشخاصي كه براي سرمايه‌گذاري به منابع مالي محتاج‌اند، فراهم مي‌سازد و از آن‌جايي كه هدف بانك تجاري كسب سود است، طبيعي است بانك بايستي منابع را هرچه ارزان‌قيمت‌تر جذب كرده و با حداكثر نرخ سود به متقاضيان تسهيلات دهد. از اين رو، هدف اوليه و اساسي بانك همانند ساير سازمان‌هاي انتفاعي، حداكثر كردن ثروت صاحبان آن مي‌باشد. در افزايش ثروت صاحبان سهام مديريت بانك بايد تصميم بگيرد كه آيا دارايي‌ها با كيفيت پايين‌تر و درآمد بيشتر و يا دارايي‌ها با كيفيت بالاتر و ريسك كمتر را كسب كند و يا آيا بانك بايد سرمايه‌گذاري كند و تسهيلات با سررسيدهاي طولاني اعطاء نموده و نقدينگي‌اش را كاهش دهد و يا دارايي‌هايي با سررسيدهاي كوتاه‌مدت‌تر را انتخاب و درجه بالايي از نقدينگي را تأمين نمايد؟ اين‌ها سؤالاتي هستند كه مديران بانك‌ها هميشه با آن‌ها درگير هستند(كريمي، ۱۳۸۵).پاسخ به سؤالات فوق نياز به ارزيابي عملكرد مالي را بااهميت‌تر ساخته تا از اين طريق بانك‌ها عملكردشان را از لحاظ سودآوري، كفايت سرمايه، ساختار دارايي و نقدينگي نسبت به بانك‌هاي رقيب مورد بررسي قرار دهند تا بتوانند موقعيت خود را سنجيده و نسبت به بهبود و ارتقاء عملكرد خود اقدام نمايند.

فهرست مطالب دانلود پایان نامه ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌ها با استفاده از روش‌های غیرپارامتری

چکیده۱

فصل اول. کلیات تحقیق

۱-۱- مقدمه۳
۱-۲- بیان مسأله۴
۱-۳- اهمیت و ضرورت تحقیق۵
۱-۴- چارچوب نظری تحقیق۵
۱-۴-۱- مبانی نظري تحليل پوششي داده‌ها۶
۱-۵- فرضیه تحقیق۸
۱-۶- اهداف تحقيق۸
۱-۷- تعریف متغیرها۸
۱-۸- قلمرو تحقیق۹

فصل دوم. ادبیات تحقیق

۲-۱- مقدمه۱۱
۲-۲- اهداف واحدهای انتفاعی۱۲
۲-۲-۱- حداکثر نمودن سود۱۲
۲-۲-۲- حداکثر نمودن ثروت۱۳
۲-۳- نقش مدیران مالی در واحدهای انتفاعی۱۳
۲-۴- مفهوم عملکرد شرکت۱۴
۲-۵- ارزیابی عملکرد۱۶
۲-۵-۱- اهمیت و ضرورت ارزیابی عملکرد۱۷
۲-۶- ارتباط پاسخگویی و اندازه‌گیری عملکرد۱۸
۲-۷- رویکردهای موجود پیرامون معیارهای عملکرد۱۹
۲-۸- معیارهای ارزیابی عملکرد مالی۲۱
۲-۸-۱- معیارهای عملکرد حسابداری۲۱
۲-۸-۱-۱- نسبت بازده حقوق صاحبان سهام۲
۲-۸-۱-۲- نسبت بازده دارایی‌ها۲۲
۲-۸-۳- معیارهای عملکرد اقتصادی۲۳
۲-۹- سود حسابداری۲۵
۲-۹-۱- اهداف گزارشگری سود حسابداری۲۶
۲-۹-۲- سودمندی سود۲۷
۲-۱۰- نرخ بازده دارایی‌ها(ROA28
۲-۱۰-۱- محاسبه نرخ بازده دارایی‌ها(ROA28
۲-۱۰-۲- ایرادات وارد بر نرخ بازده دارایی‌ها(ROA29
۲-۱۱- تئوری ها و مدل ها۳۰
۲-۱۱-۱- مدل(DEA) پوششي داده‌ها۳۰
۲-۱۲- رتبه بندي با استفاده از مدل ابركارايي۳۰
۲-۱۳- پیشینه تحقیق۳۳
۲-۱۳-۱- تحقیقات داخلی۳۳
۲-۱۳-۲- تحقیقات خارجی۳۵

فصل سوم. روش اجرای تحقیق

۳-۱- مقدمه۴۶
۳-۲- روش تحقیق۴۷
۳-۳- جامعه آماری۴۸
۳-۴- محاسبه حجم نمونه۴۸
۳-۵- روش گردآوری اطلاعات۴
۳-۶- روش تجزیه و تحلیل داده‌ها۴۹

فصل چهارم. تجزیه و تحلیل داده‌ها۵۰

۴-۱- مقدمه۵۱
۴-۲- نتایج تحلیل پوششی داده‌ها۵۲

فصل پنجم. نتیجه‌گیری و پیشنهادها

۵-۱- مقدم۶۸
۵-۲- نتایج تحقیق۶۹
۵-۳- پیشنهادات بر اساس یافته های تحقیق۷۴
۵-۴- پیشنهادات به محققین آتی۷۴
۵-۵- محدودیت های تحقیق۷۵
منابع۷۶
پیوست۸۰

 

نوع فایل : ورد(docx)

تعداد صفحات :۸۴

مقطع: کارشناسی ارشد

سال تحصیلی:۱۳۹۳

قیمت : ۳۰۰۰ تومان

url

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *