دانلود پایان نامه ارزیابی قابلیت استفاده از نسبت PEG به جای نسبت P/E جهت تعیین قیمت سهام شرکت های صنایع غذایی و دارویی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

نوع فایل :ورد (ِdoc) | حجم: ۶مگا بایت (rar) | تعداد صفحات : ۱۰۸| قیمت : ۵۰۰۰ تومان

چکیده:درسالهای اخیر معیاری به نام نسبت PEG به عنوان ابزار شناسایی سهام مطلوب از سوی برخی ازمحققین معرفی شده است.نسبت PEG به صورت ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E)، تقسیم بر نرخ رشد سود مورد انتظار آن سهم تعریف می شود.در این تحقیق ثبات PEG در مقایسه با P/E به کمک ضریب تغییرات دو نسبت بررسی شد که نتایج حاکی از ثبات بیشتر P/E بود. همچنین دقت پیش بینی قیمت سهام توسط دو مدل PEG و P/E به کمک آزمون t زوجی (t-test) بررسی شد که نتایج نشان داد دقت پیش بینی مدل PEG بیشتر است.

۱-۱ مقدمه
در کشورهایی همچون ایران که بازار کارای سرمایه ندارند شخص سرمایه گذار باید تجزیه و تحلیل های وسیعی جهت خرید سهام انجام دهد.برقراری قیمت های منصفانه و منطبق بر ارزش ذاتی سهام ، هدف مهمی است که نیازمند توسعه مدل های قیمت گذاری در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار تهران می باشد(عزیزیان،۱۳۸۵، ۵۱).اولین و مهمترین عاملی که در اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار پیش روی سرمایه گذار قرار می گیرد، عامل قیمت است (عبادزاده، ۱۳۷۸، ۳۵)۲٫ در بورس اوراق بهادار تهران، برای قیمت گذاری وارزشیابی سهام معمولا ازروش ضریب P/E استفاده می شود (همان منبع ، ۵۵).هدف اصلی این تحقیق ارائه جایگزینی مناسب برای روش ضریب P/E است. در این فصل بیان مساله پژوهش ، اهداف و ضرورت پژوهش، پرسشهای پژوهش، فرضیات پژوهش، روش شناسی تحقیق و تعاریف عملیاتی واژه های به کار رفته در تحقیق ارائه خواهد شد.

۲-۱ بیان مساله
بورس اوراق بهادار جایگاهی است که در آن، پس انداز کنندگان وجوه خود را مستقیماً سرمایه گذاری می کنند. اوراق بهاداری که در بورس معامله می شوند دارای نقدینگی زیادی می باشند که با توجه به این امر، مسایلی همچون ریسک و بازده ، اهمیت زیادی پیدا می کنند.سرمایه گذاران معمولا به دنبال سهام پرسود و کم ریسک می باشند، اما کدام شاخص آنها را در این زمینه یاری خواهد کرد؟ با توجه به عدم کارایی بازار سرمایه، در کشورهایی همچون ایران، سرمایه گذار باید نهایت دقت را در مورد سودآوری و ثبات آینده شرکت، داشته باشد تا از انتخاب خود مغبون نشود. این پژوهش در نظر دارد شاخص قابل اتکایی جهت قیمت گذاری و انتخاب سهام برای سرمایه گذاران ارائه دهد. فردی که قصد سرمایه گذاری در سهام عادی را دارد، ابتدا لازم است ارزش ذاتی سهم مورد نظر را تعیین کند، سپس آن را با قیمت بازار مقایسه کند و تصمیم منطقی را اتخاذ کند. محاسبه ارزش ذاتی مستلزم پیش بینی سودآوری و میزان جریان نقدی آزاد شرکت می باشد و پیش بینی سودآوری نیز به نوبه خود مستلزم تجزیه و تحلیل اوضاع اقتصاد ملی، اوضاع صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند و اوضاع شرکت مورد بررسی است.برای برآورد ارزش ذاتی سهام روشهای متعددی مانند جریانهای نقدی، سود سهام ، ارزش ویژه، جریان نقدی تنزیل شده ، ضریب قیمت به سود(P/E) و … مورد استفاده قرار می گیرد که هر یک مزیت هایی دارند.
به هرحال ارزیابی قیمت سهام عادی موضوعی است که سال ها نظر متخصصین و محققین را جلب کرده است. یکی از شیوه های ارزیابی قیمت سهام عادی ضریب قیمت به سود وارتباط آن با بازده می باشد (رحیمی،۱۳۷۴،۲۵) . در بورس اوراق بهادار تهران ، با توجه به نظر بسیاری از تحلیل گران مالی از ضریب قیمت به سود (P/E ) به عنوان عامل تعیین کننده ارزش سهام استفاده می شود. در این روش قیمت سهام با ضریب قیمت به سود سایر شرکت ها در صنعت و تغییرات کلی آن در بازار سنجیده می شود و قیمت سهام مورد نظر برای دوره بعد پیش بینی می شود. نسبت P/E به عنوان ابزار ارزیابی، نقاط ضعف خاص خود را دارد. این نسبت عموما برای شرکتهای بالغ، قابل اجرا است و هنگامی که برای سهام در حال رشد استفاده می شود دارای محدودیت هایی می باشد.نسبت P/E لزوما همیشه اعتماد بالای سرمایه گذار و رشد سود شرکت را بیان نمی کند. این نسبت همچنین می تواند اعتماد از دست رفته سرمایه گذار یا قیمت کاذب سهام ناشی از سفته بازی یا عکس العمل بیش از حد بازار را منعکس کند. نسبت P/E بالا همچنین ممکن است کاهش سودهای شرکت و رکود بازار را هشدار دهد. از سوی دیگر یک نسبت P/E کم ممکن است اعتماد ضعیف سرمایه گذار را منعکس نکند یا به یک سهام کنار گذاشته شده رهنمون نشود. این نسبت همچنین می تواند به معنای یک سهام کشف نشده با سودهای در حال رشد سریع در آینده باشد. یک رویکرد برای حل این مشکلات ، استفاده از نسبت PEG است. این نسبت عبارت است از نسبت قیمت به سود هر سهم تقسیم بر میانگین رشد بلند مدت EPS آن.نسبت PEG بر این اعتقاد است که «یک سهم منصفانه قیمت گذاری شده دارای نسبت P/E ای است که با نرخ رشد برآوردی آن برابر است یعنی PEG برابر با یک» (برادشاو،۲۰۰۰،۳۲۰) .نسبت های PEG به طور گسترده ای توسط رسانه های مالی استفاده شده اند.از این نسبت جهت دستیابی به معیاری قابل مقایسه برای سهام در حال رشد با نرخ های متفاوت استفاده می شود. این نسبت یک معیار ارزیابی است که P/E یک سهم را در چارچوب رشد بابت هر واحد قرار می دهد.
به طور مشخص، یک سرمایه گذاری ایده آل، سهام شرکتی است که در آن EPS به طور سالانه با یک نرخ بالا و مداوم رشد کند. معمولا یک نسبت PEG برابر یک ، یا کمتر جذاب تلقی می شود.در سال های اخیر ، نسبت های PEGبه صورت رو به افزایشی در میان سرمایه گذاران حرفه ای به عنوان یک ابزار ارزیابی سهام عمومیت یافته اند. در عین حال ، پژوهش های بسیاری کمی، چه نظری و چه عملی، در مورد ارتباط میان نسبت PEG و بازده سهام وجود دارد(سان،۲۰۰۱،۱۰۲) . اهمیت PEG به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری به دلیل ظهور شرکتهای اقتصادی جدید، با نرخهای رشد بسیار بالا افزایش یافته است.نسبت PEG به سرمایه گذاران کمک می کند سهامی را بیابند که کمتر از واقع نشان داده شده اند و سهامی مطلوب با قیمت های نسبتاً کم می باشند.سرمایه گذاران معمولا با هدف افزایش قیمت در سهام، سرمایه گذاری می کنند و قیمت سهام در صورتی بالا می رود که سود شرکت یک روند رشد مناسب داشته باشد، از این رو بررسی نسبت PEG می تواند تصویری مناسب از وضعیت شرکت ارائه دهد.
دو دلیل اساسی که چرا سهام دارای رشد از نظر قیمت گران می شوند عبارتند از:
۱- رشد سود
۲- افزایش در نسبتP/E که بازار برای شرکت تعیین می کند.
یک معیار بسیار مهم که می تواند به سرمایه گذار کمک کند تا فرصت های استثنایی واقعی را تعیین نماید، مقایسه نسبت P/E با رشد EPS، یعنی PEG است. EPS افزایش یافته در طول دوره سه یا پنج ساله باید بررسی شود. یک دوره زمانی کوتاه تر قابل قبول خواهد بود،مشروط بر آنکه افزایشی جدید در سود وجود داشته باشد. یک نسبت PEG برابر با ۱ یا کمتر جذاب تلقی می شود، به ویژه برای آن هایی که به دنبال «رشد با یک قیمت منطقی» هستند. مربوط بودن PEG به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری از نظر اهمیت به دلیل ظهور شرکت های اقتصادی جدید که نرخ های رشد بسیار بالایی را ثبت می کنند، افزایش یافته است.تحلیل گران بالاترین پیشنهادات را به سهام در حال رشد می دهند، و در میان سهام در حال رشد، تحلیل گران بالاترین پیشنهادات را به آنهایی می دهند که در آنها مقدار رشد برآورد شده بوسیله مدل PEG بر قیمت جاری فزونی دارد(برادشاو،۲۰۰۴، ۳۲) .

فهرست مطالب دانلود پایان نامه ارزیابی قابلیت استفاده از نسبت PEG به جای نسبت P/E جهت تعیین قیمت سهام شرکت های صنایع غذایی و دارویی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

چكيده: ۱
مقدمه: ۲

فصل اول: كليات تحقیق

۱-۱ مقدمه ۴
۲-۱ تاریخچه مطالعاتی ۴
۳-۱ بیان مساله ۹
۴-۱چارچوب نظری تحقیق ۱۲
۵-۱ فرضیات پژوهش ۱۲
۶-۱ اهداف و ضرورت پژوهش ۱۳
۷-۱حدود مطالعاتی ۱۴
۸-۱ تعاریف واژگان کلیدی و اصطلاحات ۱۵

فصل دوم: مروری بر ادبيات تحقيق

۱-۲ مقدمه ۱۷
۲-۲ ارزشیابی سهام عادی ۱۸
۱-۲-۲ روش ارزش فعلی ۱۹
۱-۱-۲-۲ نرخ بازده مورد انتظار برای سهام عادی ۱۹
۲-۱-۲-۲ جریانات نقدی مورد انتظار برای سهام عادی ۱۹
۳-۱-۲-۲ مدل تنزیلی سود تقسیمی ۲۰
۲-۲-۲ روش ضریب قیمت به سود هر سهم ۲۴
۱-۲-۲-۲ عوامل تعیین کننده در ضریب قیمت به سود هر سهم (P/E) 25
۲-۲-۲-۲ ضریب قیمت به سود هر سهم و نرخ بهره ۲۶
۳-۲-۲-۲ کدام روش مناسب است؟ ۲۶
۳-۲ سایر روش ها و تکنیک های ارزشیابی ۲۷
۱-۳-۲ نسبت قیمت به ارزش دفتری ۲۷
۲-۳-۲ نسبت قیمت به فروش: ۲۷
۴-۲ نسبت PEG 27
۱-۴-۲ نسبت PEGچیست؟ ۲۸
۲-۴-۲ نرخ رشد ۳۰
۵-۲خلاصه فصل ۳۲

فصل سوم: روش‌ اجرای تحقیق

۱-۳ مقدمه ۳۴
۲-۳ فرضیات پژوهش ۳۴
۳-۳ جامعه آماری و ویژگی های آن ۳۵
۴-۳ دوره زمانی تحقیق ۳۶
۵-۳ مدل تحلیلی تحقیق ۳۷
۶-۳ اندازه گیری متغیرهای تحقیق ۳۸
۷-۳ روش گردآوری اطلاعات و داده ها ۳۸
۱-۷-۳ روش گردآوری اطلاعات آزمون ۳۹
۱-۷-۳ روشهاي کتابخانه اي ۴۰
۲-۷-۳ روش هاي ميداني ۴۱
۸-۳ روش تحقیق ۴۳
۹-۳ روش تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون فرضیه ها ۴۳
۹-۱ استفاده کنندگان از تحقیق: ۴۵
۱۰-۳ خلاصه فصل ۴۵

فصل چهارم: تجزيه و تحليل داده‌ها

۱-۴ مقدمه‏ ۴۸
۲-۴ شاخص های توصیفی متغیرها ۴۹
۳-۴ آزمون فرضیه ها ۵۱
۱-۳-۴فرضیه اصلی اول: ۵۱
۲-۳-۴ فرضیه دوم اصلی: ۵۳
۳-۳-۴ فرضیه فرعی اول: ۵۶
۴-۳-۴ فرضیه فرعی دوم: ۵۹
۵-۳-۴ خلاصه فصل: ۶۲

فصل پنجم: نتيجه‌گيري و پيشنهادات

۱-۵ مقدمه ۶۴
۲-۵ خلاصه پژوهش: ۶۴
۳-۵ تجزیه و تحلیل نتایج پژوهش ۶۵
۴-۵ بررسی نتایج تحقیق با توجه به نوسانات بازار: ۶۸
۵-۵ پیشنهادهای پژوهش: ۶۹
۱-۵-۵ پیشنهادهای حاصل از نتایج پژوهش ۶۹
۲-۵-۵ پیشنهاد برای تحقیقات آتی : ۶۹
۶-۵ محدودیت های تحقیق: ۷۰
۷-۵ خلاصه فصل: ۷۱
پیوست ها
پیوست الف: روابط ریاضی استفاده شده جهت آزمون فرضیه ها ۷۳
پیوست ب: اطلاعات منتشر شده شرکت ها به همراه نتایج به دست آمده از روابط پیوست الف به تفکیک شرکت ها ۷۵
منابع و ماخذ
منابع فارسي: ۹۱
منابع لاتین: ۹۳
چکیده انگلیسی:۹۵

 

نوع فایل : ورد(doc)

تعداد صفحات : ۱۰۸

مقطع: کارشناسی ارشد

سال تحصیلی:۱۳۸۷

قیمت : ۵۰۰۰تومان

url

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *